Sallone luksoje: stile dhe trende për t'ju frymëzuar

17 Gusht 2021

Shtëpia jonë është shprehja e mënyrës sonë të jetesës dhe sallonet e luksit janë maja për të dashuruar të gjithë ata që na vizitojnë. Dekorimi i këtyre hapësirave është një sfidë për të krijuar një atmosferë që të transmetojë paqe, harmoni, relaks dhe shije të hollë.

Dizajni i sallonit është një nga vendimet më të rëndësishme në shtëpitë luksoze, pasi është dhoma më e shumëllojshme dhe multifunksionale. Dekorimi sipas shijes sonë është një nga kënaqësitë e vogla që na ofron dizajni i brendshëm dhe gjithçka varet, në një masë të madhe, nga materialet dhe dashuria për detajet.

Sallon luksoz me mikrocement në dysheme dhe pamje nga një tarracë me kopsht
Sallon luksoz me mikrocement në dysheme dhe pamje nga një tarracë me kopsht

Materialet e cilësisë së parë dhe teksturat e buta janë aleatët më të mirë për të krijuar sallone luksoje. Druri është basti i duhur nëse dëshirojmë një sallon që të fryjë ngrohtësi, aimikrocementsjell elegancë, ndihmon në zgjerimin dhe ndriçimin e hapësirës dhe kombinohet në mënyrë të përsosur me çdo stil dekorativ. Guri rrit prekjen rustike dhe lëkura teksturën.

Të gjithë këto materiale kanë vend në sallonin tonë luksoz, pasi kontribuojnë në krijimin e përfundimeve të shijshme dhe gjithashtu bëjnë që dizajni i interierit të jetë shumë më i pasur. Nga Luxury Concrete të prezantojmë disa propozime dekorimi për sallone luksoze që do të të ndihmojnë të gjeni stilin tuaj të vetë.

Sallone moderne luksoze

Salloni është dhoma ku zakonisht kombinojmë argëtimin me punën kur jemi në shtëpi. Është hapësira ku shohim televizionin, lexojmë, jemi me kompjuterin ose kalojmë një kohë me familjen. Për të krijuar sallone luksoze moderne është e rëndësishme të bëjmë bast për ngjyrat që ndihmojnë për të fituar ndriçim.

Tonat e ashpra dhe të qarta, si e bardha, janë një zgjedhje e shkëlqyer për të rritur dritën e salloneve luksoze. Kjo gamë ngjyrash është ideale sepse gjithashtu përkthehet në mjedise elegante dhe qendron tërësisht në dekorimin e hapësirës. E bardha është e përsosur për ta kombinuar me ngjyrat e mobiljeve dhe nuk e ngarkon dekorimin.

Sallon luksoz modern i dekoruar me tone të bardha dhe dysheme druri
Sallon luksoz modern i dekoruar me tone të bardha dhe dysheme druri

Në këtë imazh, tavanet e larta dhe dritaret e mëdha favorizojnë hyrjen e dritës natyrore në sallon. E bardha rrit edhe më shumë ndriçimin e dhomës, e cila ka pamje në kopshtin e shtëpisë. Një dekorim i shkëlqyer në një sallon të hapur që ka një shkallë për të lidhur me katin e sipërm.

Porro ekskluziviteti dhe luksi nuk janë gjithmonë të lidhura me madhësinë. Mobiljet dhe dizajni mund të na ndihmojnë të krijojmë salla luksoze pa nevojën për të pasur një dhomë me përmasa të mëdha.

Dekorim luksoz në një sallon modern me mobilje të dizajnuara
Dekorim luksoz në një sallon modern me mobilje dizajni

Salloni në imazhin e sipërm është një shembull i mirë se si shija për detajet mund të ndihmojë në krijimin e ndjenjës së lukzit dhe ngrohtësisë. Mobilimi i dizajnuar ndihmon në krijimin e një qëndrimi që tregon se si mund të transmetohet rafinimi në hapësira të vogla.

Në një sallon të këtij lloji është e këshillueshme të kesh elemente që janë të lehta për t'u gjetur. Një llambë dizajni ose një pikture autentike janë objekte ideale për të arritur një estetikë luksoze pa nevojën për të ngarkuar dekorin.

Sallone klasike luksoze

Stili klasik në sallonet e luksozë është një nga modelet dekorative që vazhdon në kohë dhe kurrë nuk del nga moda. Thjeshtësia dhe eleganca bëjnë që ky stil të vazhdojë të jetë prezent në dizajnin e brendshëm.

Ky lloj i salloneve janë një letër e mirë prezantimi për shtëpinë tonë. Nëse dëshiron të marrësh një salon me personalitet, karakter dhe një vulë të rafinuar, stili klasik është bërë për ty. Është i përsosur për të dekoruar hapësira të mëdha, pasi në hapësira të vogla rrezikojmë të ngarkojmë ambientin.

Sallon luksoz në stil klasik me pamje nga kopshti dhe me oxhak të integruar
Sallon luksoz në stil klasik me pamje nga kopshti dhe me oxhak të integruar

Kombinimi i këtij stili me një ambientim modern përkthehet në një atmosferë të këndshme që transmeton qetësi dhe paqe. Tonet e ngrohta dhe të buta bëjnë diferencën në këtë lloj dekorimi.

Salloni klasik i imazhit ka një ajër të rinovuar ku mobiljet dhe dekorimi bashkëjetojnë me dizajnet moderne për të krijuar një qëndrim të freskët. Integrimi i divanit dhe tavolinës së qendrës me pamjet e privilegjuara në kopsht gjeneron një atmosferë të këndshme dhe relaksuese.

Në këtë sallon luksoz mund të vlerësojmë se si e bardha dhe toni i kremës shkaktojnë një ndjenjë rehatie, pasi asnjë ngjyrë e fortë nuk thyen harmoninë e qëndrimit.

Këshilla për të dekoruar sallone luksoze me një stil klasik

Për të dekoruar një sallon luksoz me stil klasik, e para është të shfrytëzosh hapësirën. Nevoja për gjerësi është e rëndësishme për të shmangur mungesën e dritës në dhomë dhe ngarkimin e tepruar.

  • Kombino ngjyrat e ngrohta: për të theksuar dritën, një mjet i mirë është kombinimi i ngjyrave të ngrohta. Kështu mund të japim dhomës së ndenjjes një atmosferë romantike dhe të shfrytëzojmë më mirë hyrjen e dritës natyrore. Në mungesë të dritës, një zgjidhje tjetër është përdorimi i llambave të mëdha në tavan.
  • Vjen koha e oxhakut: një pjesë e madhe e prekjes ndryshuese të një salloni klasik bie mbi oxhak. Një mobilje që ka oxhakun të integruar është një opsion i mirë për të krijuar një stil klasik autentik.
  • Pjesët e drurit dhe profilat: Pjesët e drurit dhe profilat japin një ajër fisnik sallonit. Druri është një aleat natyror për të bërë sallonin të ketë një atmosferë të ngrohtë dhe të këndshme.

Stil nordik në sallone luksoze

Popullariteti i stilit nordik ka shpërthyer dhe në vitet e fundit ka fituar gjithnjë e më shumë ndjekës për shkak të harmonisë dhe thjeshtësisë që transmeton. Është një stil universal i përshtatshëm për të qetësuar dhe shkëputur përmes një atmosfere luksoze. Për këtë, duhet të zgjidhni materialet dhe ngjyrat e duhura.

Gama e ngjyrave udhëhiqet nga tonet e bardha, gri ose bej. Në përgjithësi, ngjyrat e zbehta janë një zgjedhje e shkëlqyer, sidomos nëse kombinohen me kontraste më të buta.

Sallon luksozi në stilin nordik me një dekor minimaliste
Sallon luksoz në stilin nordik me një dekor minimaliste

Në sallat e luksozme të stilit nordik duhet të sundojë maksima 'më pak është më shumë". Bëni bast për të krijuar një atmosferë të këndshme, me tavolina të bardha dhe pak mobilje. Është e rëndësishme të gjeni pika drite për të pasur një atmosferë të këndshme, diçka veçanërisht e dobishme në ditët e vështira të dimrit. Tonet e qeta sjellin një prekje tërheqëse dhe theksojnë gjerësinë e hapësirës.

Porro, si mund të rrumbullakojmë stilin nordik për sallonin tonë luksoz?. Fletëudhëtimi kalon nëpër pasurimin e mobiljeve prej druri, bimëve dhe një divani me siluetë të drejtë. Pjesët e ceramikës artizanale ndihmojnë që ky ambient të përcjellë qetësi.

Sallon i dekoruar me shkallë druri, divan kafe, tavolinë qelqi dhe oxhak
Sallon i dekoruar me shkallë druri, divan kafe, tavolinë qelqi dhe oxhak

Sallone luksoze vintage

Ka stile që nuk dalin nga moda dhe janë një bast i sigurt për të arritur një sallon luksoz që merr frymë ekskluziviteti. Stili vintage nuk dështon kurrë, por duhet të keni të qartë idenë e dekorimit para se të fillojë puna.

Me prekjen vintage, dekorimi i sallonit ka një pamje më të vjetër por me një cilësi maksimale. Është stili që lidhet me elegancën, ekskluzivitetin dhe një atmosferë unike. Stili vintage është e kundërta e dekorimit skandinav. Tonet e zbehta japin vend ngjyrave të gjalla dhe të forta që pushtojnë hapësirat.

Dekorimi i këtij lloji për sallone luksoze përfshin gjithashtu mobilje me dizajn të thjeshtë, por shumë elegante. Duke kombinuar mobilje të stilit vintage, që na çojnë deri në kohët e kaluara, me një ambient modern bazuar në një dekorim aktual, përkthehet në kompozime shumë tërheqëse në nivel vizual.

Magjia e dekorimit vintage do të përmbyse dhomën e luksozme, pasi me këtë stil kërkohet të ketë shumë dritë natyrore për të shijuar përfundimet, kompozimet dhe mobiljet.

Microcement për të krijuar sallone luksoze unike

Përtej stileve dekorative, sallonet e luksit janë hapësira të dalluara që me përdorimin e disa materialeve mund të shfaqin një bukuri vërtet unike. Arkitektët dhe dekoruesit mendojnë për këtë mbulim dekorativ të vazhdueshëm për të krijuar mjedise të sofistikuara.

Sallon luksoz me dysheme mikrocemento
Sallon luksoz me dysheme mikrocementoje

Mikrocementi në sallonet e luksoz lejon lidhjen e hapësirave dhe sipërfaqeve të ndryshme pa nevojë për të bërë ndryshime, as lidhje zgjerimi që vështirësojnë pastrimin e trotuarit.

Mundësitë estetike shumëzohen falë shumëllojshmërisë së teksturave dhe përfundimeve dekorative që ofron. Krijoni një ambient sofistikuar dhe ekskluziv me një material të vetëm. Në Luxury Concrete kemi krijuar mikrocementin që bën realitetin tuaj të sallonit luksoz.