Microcement në kuzhina dhe ide të tjera që rrisin amplitudën e tyre sensoriale

27 Tetor 2022

Kuzhina si e njohim sot është një vend i dalluar në shtëpi. Atje ndodh gjithçka. Dhe është se, ndërsa disa vite më parë ishte një dhomë e kushtuar vetëm për të përgatitur ushqime dhe pije, tani përveç kësaj, është gjithashtu një vend i bashkëjetesës ku jo vetëm që ndajmë ushqime: ne shijojmë shoqërinë e të tjerëve, krijojmë kujtime, flasim, qeshim... Ka ndaluar të jetë streha e shefit të shtëpisë për të u bërë një vend me një karakter më social. Dhe është për këtë arsye që, gjithnjë e më shumë, i japim rëndësi të madhe detajeve të vogla në dekorimin e saj, ato që kërkojmë të pasqyrojnë personalitetin tonë dhe të na përcjellin një ndjenjë rehatie dhe mirëqenie midis mureve të saj.

Microcement në kuzhinë me stil industrial

Dizajnimi i një kuzhine është një detyrë e rëndësishme që kërkon kohë. Dhe, edhe pse shpesh rezulton të jetë e vështirë të arrihet në atë material idealizuar, stil ose qëllim i aftë për të na dashuruar në shikim të parë, e vërteta është se me disa truke të vogla dekorative është shumë e lehtë të arrish një kuzhinë të gjerë, të ndritshme dhe stilore . Ajo që të bën të ndihesh vërtet i rehatshëm dhe në të cilën çdo ditë më shumë, dëshiron të investosh më shumë kohë duke përgatitur degustime të vërteta kulinarë dhe, në shumë gjëra të tjera.

Dhe, në këtë kuptim, mikrocementi në kuzhinat është materiali që vepron në mënyrë kompetente për arritjen e këtyre objektivave. Një zgjidhje që, falë mbështjelljes së saj të vazhdueshme, rrit hapësirën e këtyre dhomave dhe lejon që ato të perceptohen vizualisht si më të mëdha dhe, prandaj, edhe të këndshme. Materiali që e bën atë të rritet në mënyrë sensoriale ndërsa i jep atij karakterin ekskluziv, të bukur dhe të këndshëm që është aq i rëndësishëm në kohën e dizajnit të tij.

Mikrocimenti y su continuida son capaces de conseguir auténticas ilusiones ópticas para hacer que una cocina parezca más grande, luminosa y exquisita. La aplicación de este material junto con otros pequeños trucos de decoración dignos de interiorista, la dotarán de un auténtico carácter lujoso y distintivo, aquel que desde Luxury Concrete® te proponemos para el diseño y decoración de todos tus espacios.

Merrni shënim të këtyre ideve të denja për një interiorist të vërtetë për të bërë kuzhinën tuaj të duket më e madhe dhe përgatitu për të mos e parë atë më me të njëjtat sy.

Microcement në kuzhina dhe ngjyra e bardhë: një bashkim i vërtetë luksoz

Ngjyra e bardhë është ylli, sot dhe gjithmonë. Konotacionet e saj janë të bazuar në ndriçim, pastërti, rend dhe bukuri. Një ngjyrë e pastër dhe e pakohshme, prandaj kurrë nuk del nga moda. Është e preferuara e çdo dizajneri të brendshëm dhe nuk është rastësi: është drita në të gjithë esencën e saj dhe duket mirë e kombinuar me çdo ambient, material, formë dhe dhomë. Dhe është se, pavarësisht nga stili që ndiqet, e bardha është një bast i sigurt për të bërë që një hapësirë të jetë stilore, e bukur dhe harmonike.

Por kjo nuk është gjithçka. Sepse megjithëse ndjenjat që na transmeton janë të pastërtisë, paqes dhe qetësisë dhe të aftësisë së madhe që ka për të krijuar hapësira të ngrohta dhe të bukura, gjithashtu ka një sërë avantazhesh që rrisin funksionalitetin e dhomave.

Microcement në kuzhinë minimaliste me mbulim të plotë të bardhë

Sipas Feng Shui, ngjyra e bardhë ka një fuqi shëruese, një cilësi që ne ndjekim veçanërisht në dhoma si kuzhinat. Dhe kjo, midis shumë të tjerave, është një nga arsyet pse ta zgjedhim atë në dekorimin total ose pjesërisht të hapësirave ku përgatisim ushqime, është sinonim i suksesit.

Ka veçorinë shumë të rëndësishme të dallimit ndaj ngjyrave të tjera sepse është e vetmja që, në mënyrë pothuajse të papërceptueshme, rrit ndjeshëm ndriçimin e kësaj dhomë. Rezulton një opsion shumë interesant sepse vetëm bardha është në gjendje të rrisë dritën, në të njëjtën kohë që gjithashtu rrit ndjenjën e hapësirës. Dy koncepte që gjithmonë shkojnë dorë për dore, duke krijuar një efekt vizual të lehtësisë dhe duke krijuar hapësira të mbushura me harmoni.

Dhe është se, pikërisht për të gjetur harmoninë në kuzhinat, nuk ka ndjenjë më të mirë se ta perceptosh atë si një hapësirë të ndritshme dhe më të gjerë, duke ndjerë se ti vetë rrjedh ndërmjet këndeve të saj. Të përzierjen e ngjyrës së bardhë me mikrocementin në kuzhinat, fuqizon dy aspektet më të rëndësishme në dekorimin e interierit: ndriçimin dhe gjerësinë. Një tandem autentik ëndrrash me të cilin të mbulojnë dysheme, mure dhe madje edhe mobilje.

Do të habiteni se si kuzhina juaj bën një kthesë prej 180 gradë, duke e kthyer atë në një ambient shumë më të ndritshëm, të gjerë dhe modern dhe duke u mahnitur plotësisht nga stili dhe çarmi i saj, ai që ju bën të ndiheni të rehatshëm dhe të lumtur midis mureve të saj.

Una atemporalidad dominada por dos aspectos fundamentales: la continuidad del microcemento y su más absoluta vanguardia y carácter moderno y actual, y la pureza de su combinación con el blanco en sus superficies, combinando a la perfección con cualquier estilo y elemento decorativo.

Me fibra natyrore, shije absolute

Në Luxury Concrete® duam të jemi frymëzimi juaj. Prandaj, ju propozojmë një opsion të papërballueshëm kur bëhet fjalë për të dekoruar kuzhinën tuaj të bardhë: kombinimi i këtij ngjyre me fibra natyrore. Një kombinim fitues për të krijuar mjedise të ngrohta dhe për të shtuar një ndjenjë të ngrohtë dhe natyrore në kuzhinën tuaj. Materialet si ratani, bambu, vimë ose sisal janë trend këtë sezon dhe kombinohen në mënyrë të përsosur me neutralitetin e bardhë, duke krijuar kuzhina të cilat ndjenja është e këndshme, e këndshme, e pastër dhe e relaksuar.

Një ambient i dominuar nga shijimi më i plotë vizual dhe sensorial për kuzhinat që të kapin dhe që janë definicioni i asaj që ne zakonisht e njohim si harmoni.

Me nuancat pastel, një kontrast i butë

Nëse, nga ana tjetër, jeni një nga ata që pëlqejnë të luajnë për diçka më shumë ose ndoshta, më origjinale, luani për ngjyrat pastel ose toka në disa detaje të kuzhinës tuaj dhe krijoni një kontrast të butë midis të gjitha elementeve. Do të arrini automatikisht një atmosferë të dallueshme dhe origjinale.

Ngjyrat pastel dhe toka kombinohen në mënyrë të përsosur me të bardhën, ndihmojnë në vazhdimin e forcimit të ndriçimit dhe gjerësisë së kuzhinës tuaj dhe për më tepër, janë trend këtë sezon.

Me dru, ngrohtësi dhe karakter

Kombinimi i ngjyrës së bardhë dhe pastërtisë së zakonshme me të cilën karakterizohen konotacionet e saj ofron një harmoni totale për të bërë kuzhinën tënde të duket më e madhe. Transmeton, përveç harmonisë, ngrohtësi, pastërti dhe natyralitet, duke mbushur të gjithë ambientin me ndjenja qetësie dhe afërsie dhe me një stil trendy.

Mikrocimenti në kuzhina lejon të merren një varg i madh i tekstuara dhe të evokojë stile dekorative tërësisht të ndryshme. Dhe për të qenë një material i pakohshëm, kombinon me çdo lloj qëllimi, shije dhe karakteri.

Mikrocimenti në kuzhina rrit virtytet e elementeve të saj

Mikrocimenti në kuzhinat është sinonim i karakterit, pamjes, ndriçimit dhe shkëlqimit që ndikojnë në gjerësinë më të madhe. Dhe është se ka pak gjëra aq të këndshme sa kjo ndjenja e vazhdimësisë dhe hapësirave të hapura që lejojnë që, në përgjithësi, të ndjehemi se rrjedhim në një vend të njëjtë. Që, përveç rrjedhës, të ndjehemi lirë dhe, natyrisht, rehati kur përgatisim receta kulinarë luksoze me të cilat bëhemi shefat e vërtetë.

Microcement në kuzhinë me detaje në të bardhë dhe të zi

Elementët që përbëjnë një kuzhinë janë gjithashtu të domosdoshme në krijimin e një zgjerimi më të madh vizual. Falë tyre, ndjenja e gjerësisë do të jetë shumë më e madhe jo vetëm në këtë aspekt, por edhe në aspektin funksional. Një seri faktorësh që përveç krijimit të më shumë hapësirës në katër muret që formojnë kuzhinën tënde, do të jenë në gjendje t'i japin atë një pamje estetike me vlerë të madhe dekorative e dominuar nga thjeshtësia, shija dhe një stil i pashmangshëm.

Mobilje minimaliste

Mobilje me vija të thjeshta, dollapë me dyer të lëmuara, sirtarë pa doreza dhe, për të arritur pamjen e shkëlqyer, të thjeshtë dhe më estetike, ndiqni monokrominë. Përdorimi i një ngjyre të vetme për të gjithë mobiljet me nuancat e vogla.

Ruajtje sipas matjeve

Ka shumë përparësi dhe karakteristika që dallojnë nga mikrocementi në kuzhina, por pa dyshim një nga më të rëndësishmet është të kesh mundësinë të krijojë rafta, dollapë dhe elementë të tjerë të ruajtjes sipas porosisë.

Një ide ideale për të shfrytëzuar maksimalisht çdo cep të një kuzhine është të kesh mobilje me porosi që, gjithashtu, të përshtaten me çdo hapësirë të lirë. Mobilje të holla dhe elegante, të cilat çarmatohen në zgjedhjen e teksturës, pamjes dhe ngjyrës, duke i dhënë kuzhinave personalitet dhe karakter të shijshëm ndërsa shfrytëzohet maksimalisht çdo hapësirë e kuzhinës, qoftë apo jo me përmasa të reduktuara.

Gatimi me ishull

Heqja e ndarësve dhe komunikimi i drejtpërdrejtë i kuzhinës me sallonin, sallën e ngrënies ose madje, në disa raste, me verandën është një nga trendet në dekorimin e interierit. Përveç fitimit të hapësirës, që më parë ishte e zënë pikërisht nga këto mure, shndërron në mënyrë të shpejtë dhe praktikisht automatike kuzhinën tënde në atë të një reviste të vërtetë.

Dhe është se, kuzhinat e hapura me ishull të mikrocementit, janë trendi i madh në dekorimin aktual. Përveç për bukurinë dhe estetikën e tyre falë gjerësisë së tyre të mahnitshme dhe ndriçimit të dukshëm, sepse janë shumë më funksionale dhe të shfrytëzueshme. Kuzhina, e cila integron sallonin e ngrënies, bëhet pa dyshim shumë më e gjerë dhe e ndritshme dhe prandaj, gjithashtu shumë më harmonike, e ngrohtë dhe e shijshme. Një stil dekorativ që reflekton luksin më autentik.

Vazhdimësia e mikrocementit në kuzhina: sipërfaqe të shquara

Microçimenti është një material që i jep luksi, dallimi dhe ekskluziviteti çdo ambienti pa marrë parasysh natyrën e tij. Pronat e tij, të skandalit të vërtetë, arrijnë të mbulojnë të gjitha sipërfaqet me karakterin e tij të shumëllojshëm, që përshtatet dhe ngjitet në mënyrë të përsosur mbi çdo lloj mbështetjeje, duke marrë rezultate të vërtetë luksoze. Një luksozitet që përkthehet në rezistencë, fortësi, përparësi dhe mosrrëshqitje, ndërsa në mbarimet më të bukura dhe më të shijshme që janë arritur ndonjëherë. Estetika e sipërfaqeve të vazhdueshme, të karakterizuara nga dhënia e atij karakteri harmonik për ambientet, që në disa raste është aq e vështirë për t'u arritur.

Pamje moderne me mbulim të plotë të mikrocementit në kuzhinë

Edhe pse përdorimi i tij është optimal dhe absolutisht kompetent në çdo lloj hapësire të brendshme dhe të jashtme, e vërteta është se është ylli i vërtetë i guzhinave. Dhe është se, ky material fisnik merr një popullaritet dhe protagonizëm të veçantë në këto dhoma, duke dhënë ndjenjën se është krijuar me porosi për to.

Flasim për një material të përhershëm ideal për krijimin e kuzhinave harmonike. Është zgjedhur për të bërë që kuzhina juaj të duket më e madhe, pasi nuk ka nevojë për nyje zgjerimi dhe sipërfaqja e vazhdueshme e rrit në maksimum zgjerimin e kuzhinave, të cilat bëhen vizualisht më të mëdha. Përbërësi i përsosur për të krijuar hapësira të hapura me një propozim të ndritshëm të karakterizuar nga gjerësia pa precedent.

Imagjino për një moment të shikosh në një këndvështrim të vetëm kuzhinën tënde dhe të jesh dëshmitar se si me një vështrim të vetëm mund të kapësh tërësinë e të gjithë elementëve, falë vazhdimit të tyre hapësinor që e bën atë një vend plotësisht harmonik, të rregullt dhe shumë më të gjerë se më parë. Në këtë hapësirë, nuk ekzistojnë nyjet që ndërpriten ose ndërhyjnë në kapjen, gjithçka e shikon në mënyrë të përbashkët.

Dhe është se pak materiale janë në gjendje të veshin çdo sipërfaqe me një trashësi minimale prej, maksimumi 3 mm, dhe të krijojnë trotuare të lira nga nyjet në të cilat vazhdimësia të përfshin dhe të mahnit me çarmet e saj.

Modernitet dhe avangardë për të rritur çdo stil dekorativ, hapësira më të gjerë dhe sofistike, ndjenja e një estetike të pakohshme që zgjeron vizualisht hapësirën dhe sjell një vlerë shtesë në kuzhinën tënde.

Dysheme dhe mure që shkrihen duke krijuar një horizont

Mikrocimenti rrit vizualisht gjerësinë e sipërfaqeve falë heqjes së nyjeve që ekzistojnë me përdorimin e materialeve të tjera. Krijimi i trotuareve të vazhdueshme që bëhen rezistente, të forta dhe shumë më të sigurta, pasi janë të pajisura me pronën antislip të këtij mbështjellësi. Dysheme që shkrihen vizualisht me sipërfaqet vertikale, duke arritur një përzierje unike dhe duke krijuar një horizont të përbashkët ku muret dhe dyshemet janë të bashkuara pa ndërprerje të ndonjë lloji midis tyre.

Ky grup i karakterizuar nga vazhdimësia lejon që kuzhinat të perceptohen si më të gjera, më të gjerë dhe me një zgjerim më të madh falë mungesës së kufijve në të cilat muret dhe dyshemet janë pjesë e njëri-tjetrit.

Pultat me prekje të hollë dhe të butë

Rivestimi i banakët e kuzhinave me mikrocement është opsioni më i mirë për sipërfaqet në përdorim dhe shkatërrim të vazhdueshëm. Një rezistencë e lartë ndaj abrazionit dhe luftë e vazhdueshme kundër lagështisë që i pengon filtrimet e ujit në brendësi dhe i mban ato të paprekura ndaj ekspozimit të vazhdueshëm.

Bukuria e një sipërfaqeje të butë, të hollë, të vazhdueshme dhe me teksturë të mëndafshtë si protagonistja më e madhe për vende që të kapin kur i shikon dhe që janë në gjendje të krijojnë një harmoni të paparë dhe një pamje të karakterizuar nga eleganca dhe sofistikimi më i plotë.